Fotowoltaika dla rolnika
z którego dofinansowania skorzystać?
Bez wątpienia fotowoltaika jest tematem, który od dobrych kilku lat budzi bardzo dużo zainteresowanie zarówno wśród indywidualnych klientów, jak i także przedsiębiorców czy też rolników. Jest to proces wytwarzania energii elektrycznej ze źródła darmowego – w tym wypadku promieni słonecznych.
Czym jest agrofotowoltaika?
Agrofotowoltaika jest nowym trendem, który budzi duże zainteresowanie pośród rolników. Termin ten określa wykorzystanie jednoczesne ziemi pod rolne uprawy oraz do produkcji energii słonecznej. Został rozpowszechniony przez Instytut Fraunhofer ISE i to on jako pierwszy rozpoczął badania, które dotyczyły synergii płynącej z uprawy jednoczesnej oraz czerpania prądu bezpośrednio ze słońca poprzez fotowoltaiczne instalacje. Zacienienie częściowe plantacji poprzez fotowoltaiczne instalacje powodować może spadek nieznaczny planów w co po niektórych przypadkach. Na testowych obszarach odnotowano również wyższą wilgotność gleb, co może mieć ogromne znaczenie w odniesieniu do upałów, które panują podczas ostatnich lat. Musimy pamiętać o tym, że większość instalacji nie można stawiać na gruncie rolnym o wyższej klasie niż IV. Instalacje fotowoltaiczne mogą być również dobrym rozwiązaniem dla hodowców zwierząt, ponieważ montaż instalacji nie wyklucza wypasu na przykład owiec na tym terenie.
Dofinansowanie
Rolnik oraz hodowca to zarazem przedsiębiorca, jak i także producent. Zakładając instalację fotowoltaiczną bardzo prostym sposobem możemy obniżyć (i to znacząco) stałe koszty przedsiębiorstwa, wykorzystując wszelkie nieużytki czy też powierzchnie dachów na gospodarczych budynkach. Rozwiązania obecne pozwalają rolnikowi na skorzystanie z ulgi w podatku rolnym oraz także udział w rządowych programach, które wspierają źródła odnawialne energii.
Możliwości jest naprawdę sporo. Warto zapoznać się z obowiązującą ofertą w naszej firmie.