Mycie modułów słonecznych

Jak prawidłowo wyczyścić panele słoneczne?

Warto skorzystać z fachowej pomocy wyspecjalizowanej firmy. Solarin pomoże Ci zadbać o prawidłową czystość Twoich paneli.

Zadbane panele

Każdy właściciel systemu fotowoltaicznego powinien mieć świadomość, że moduły słoneczne powinny być zawsze czyste oraz wolne od kurzu.  W wielu przypadkach nie można ich myć samodzielnie, ponieważ trzeba posiadać odpowiedni materiał czyszczący. Warto również pamiętać, że panele słoneczne montowane są zazwyczaj dosyć wysoko, więc samodzielne ich czyszczenie może skończyć się bardzo niebezpiecznie. 

Fotowoltaika znacznie traci na swojej skuteczności, szczególnie jeśli posiada na sobie zanieczyszczenia takie jak: mech, ptasie odchody, piasek znad morza, pył pochodzący z pól (szczególnie podczas zbiorów) oraz drobne cząstki, takie jak np. spaliny samochodów, jeśli instalacja zamontowana jest przy ruchliwej drodze.

Te czynniki przyczyniają się do znacznego zmniejszenia efektywności paneli słonecznych . W przypadkach skrajnych utrata wydajności osiągnąć może nawet dwadzieścia procent, dlatego warto zadbać o ich czystość.

Czy to jest bezpieczne?

Na całe szczęście panele słoneczne są bardzo łatwe do czyszczenia, aczkolwiek warto zlecić to profesjonalnej firmie. Czyszczenie modułów słonecznych samodzielne jednak nie jest zalecane, ponieważ bez profesjonalnego środka czyszczącego nasza praca może być wykonana niedokładnie. Warto wziąć pod uwagę również ryzyko upadku z wysokości. 

Jakich produktów do mycia paneli używać?

Produkty, które stosuje się do czyszczenia modułów są niezmiernie ważne. Nieodpowiednie dobranie produktów, w tym chociażby mydło ścierne stosowane przez firmy konkurencyjne, powodować może liczne uszkodzenia lub słabe oczyszczenie modułów. Mało osób wie o tym, że moduły należy myć deszczówką bądź wodą destylowaną oraz miękka gąbką. Mydło nie jest konieczne, jeśli panele nie są bardzo brudne. Nasze procedury mycia fotowoltaiki nie powodują problemów z dalszym użytkowaniem instalacji. Mycie staramy się przeprowadzić z samego rana lub w dzień pochmurny, aby zminimalizować ryzyko termicznego szoku. Nie wolno  stosować wody z kranu, nie chodzić po modułach oraz nie używać myjki ciśnieniowej. W ten sposób można uszkodzić instalacje.

Do mycia używamy zawsze wody zdemineralizowanej. W ten sposób na modułach nie pozostaną żadne ślady. Stawiając na profesjonalną firmę masz pewność, że wszystko zostanie wykonane, tak jak należy. Zapraszamy do współpracy!