Ogólna wiedza

Co należy wiedzieć o systemie fotowoltaicznym?

Nie da się ukryć, że ceny energii elektrycznej wzrastają w tempie zastraszającym. Wystarczy zaledwie rok, aby cena jednej megawatogodziny wzrosła o kilka procent. Taka tendencja sprawia, że konsumenci poniekąd są zmuszeni poszukać innych sposobów na oszczędności czy też sposób na samodzielną produkcję energii elektrycznej, stąd też decyzja związana z energią słoneczną to strzał w dziesiątkę.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Pomimo tego, że solarne technologie zyskują w naszym kraju na popularności, wciąż bardzo wiele osób ich opłacalność kwestionuje. Przeciwnicy tego rozwiązania uważają, że inwestycja w fotowoltaiczne moduły jest po prostu nieopłacalna z racji na klimat, który panuje w naszym kraju oraz długi czas zwrotu inwestycji. Zaś zwolennicy odwołują się do wielu rządowych dofinansowań, a także możliwości odbioru nadwyżki wyprodukowanej energii czy też przyjazność środowisku. Zdecydowanie zwolennicy mają rację.


Zatem przejdźmy do konkretów – ile kosztuje taka instalacja? Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić takie kwoty. Wszystko jest zależne od wielu czynników. Musimy mieć świadomość, że każde z gospodarstw domowych ma całkiem inne elektryczne zapotrzebowanie. 

W sporym uproszczeniu możemy przekazać, że za nowoczesną oraz wydajną instalację zapłacić należy od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z kolei przeciętne roczne oszczędności dla domowego gospodarstwa z fotowoltaicznymi modułami wynoszą około tysiąca pięciuset złotych. Kolejna bardzo ważna kwestia to także dofinansowania oraz ulgi podatkowe. W ramach rządowych programów każda osoba, która posiada tytuł prawny do nieruchomości może skorzystać z programów rządowych.

Jak wygląda sprawa w przypadku rolników?

Ta grupa może liczyć na ulgę w wysokości dwudziestu pięciu procent wartości instalacji od należnego gminie rolnego podatku.

Oszczędności nawet w zimie

Wśród przeciwników można się spotkać z takimi stwierdzeniami, że tego typu instalacje opłaca się korzystać jedynie w dni słoneczne. Wiemy doskonale, że Polska nie jest usłonecznionym najbardziej krajem. Przeciętnie w ciągu roku mamy 1600 godzin „pogodnych”, jednak czas ten wystarcza w zupełności do wyprodukowania takiej ilości prądu, której przeciętne domowe gospodarstwo  nie będzie w stanie zużyć.

inzynier-pracujacy-przy-turbinach-wiatrowych-wytwarzajacych-zielona-energie-zarowka-energia-wiatrowa-energia-odnawialna-koncepcja-zielonej-energii-elektrycznej_335657-737

W związku z tym w roku 2016 uregulowana została ustawa o OZE systemie odbioru nadwyżek prądu, który został wyprodukowany przy pomocy źródeł energii odnawialnych, każdy posiadacz instalacji fotowoltaicznej może zmagazynować wcześniej wyprodukowaną energię elektryczną i ją odebrać w ilości 80% – instalacje do 10kW, powyżej 10kW – 70%. Oznacza to, że nie ma w ogóle przeszkód ku temu, aby korzystać zimą z energii, która została wyprodukowana wiosną czy też latem.