Prosument

Czy warto zostać prosumentem?

Prosumenci z modułami fotowoltaicznymi wytwarzają energię elektryczną zarówno na swoje własne potrzeby, jak i także współpracują z przedstawicielami krajowego przemysłu energetycznego . Wiele osób zastanawia się czy warto w ogóle zostać prosumentem?

Kim jest prosument?

Mówiąc troszkę matematycznie – prosument jest producentem oraz jednocześnie konsumentem. Jest to odbiorca, który samodzielnie zaspokaja znaczną część swoich indywidualnych potrzeb. W ustawie prosument jest odbiorcą końcowym, który zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej z  odnawialnych źródeł energii 
Oznacza to, że prosumentami mogą zostać osoby fizyczne, przedsiębiorstwa oraz także rolnicy. Oczywiści jest jeden warunek – przedsiębiorstwo takie nie jest elektrownią, a głównym zajęciem nie może być produkcja prądu. Prawo dla prosumentów przewiduje specjalne ulgi oraz ułatwienia. Przede wszystkim nie sprzedają oni przez siebie produkowanej energii czynnej, a tak naprawdę magazynują ją w sieci. Prosumenci w ciągu dwunastu miesięcy mogą odebrać 80% energii w instalacjach do 10kW, 70% powyżej 10kW

Ile zarabia prosument?

Moduły fotowoltaiczne są na pewno pewnego rodzaju inwestycją, która się zwraca po latach. Wówczas widzimy jej ogromną opłacalność. Właściciel takiej mini elektrowni na tym oszczędza, że nie płaci kompletnie za energię zużywaną, a jedynie pokrywa handlową opłatę, która wynosi kilkanaście złotych miesięcznie, unika również podwyżek cen prądu.
A jak można zostać prosumentem? Prosumenci i potencjalni producenci energii odnawialnej w pierwszej kolejności mają obowiązek informowania Operatora Sieci Dystrybucyjnej o samej chęci mikro instalacji. Wszystko odbywa się przy użyciu dwóch formularzy. Jest to albo przyłączenie w formie zgłoszenia albo też przyłączenie w trybie wydania warunków przyłączenia.

W ciągu najczęściej trzydziestu dni dany operator dystrybucyjnej sieci wymienia licznik na dwukierunkowy.

Polecamy jednak umówić się na konsultację. Podczas tej rozmowy zostaną przekazane wszystkie najważniejsze informacje odnośnie całej instalacji. Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji.  Życzymy powodzenia w podjęciu decyzji i oszczędzaniu.